Jak znaleźć w sobie motywację?
Poznaj 5 sposobów na zmotywowanie się do działania

Motywacja jest w naszym życiu elementem, który może się szybko pojawić i równie szybko zniknąć. To ona sprawia, że potrafimy osiągnąć cele, które sobie zakładamy, te prywatne i zawodowe. Napędza nas do działania, sprawia, że chcemy się rozwijać i każdego dnia być lepszą wersją siebie.

Co się dzieje jeśli ta motywacja nam gdzieś ucieka? Często brakuje nam wtedy chęci do działania, rezygnujemy z realizacji celów, które przecież niedawno tak bardzo chcieliśmy zrealizować. Zanik motywacji nie jest dobry, dlatego powinniśmy starać się stale ją podtrzymywać. Jak znaleźć w sobie motywację? Przedstawiamy 5, naszym zdaniem, najskuteczniejszych sposobów.

 

sposoby na motywacje

 

1. Stawiaj sobie realne cele

Jeśli chcesz być zmotywowany – musisz mieć cel. To najważniejszy czynnik. Bo jak być zmotywowanym, kiedy nie wiesz, czego chcesz? Jeśli chcesz odnieść zawodowy sukces, dostać awans, powinieneś dowiedzieć się, czego musisz się nauczyć. Jeśli w perspektywie będziesz mieć poczucie, że spełnisz swoje postanowienie, Twoja motywacja może się utrzymać przez dłuższy czas, a to sprawi, że wszystko pójdzie po Twojej myśli.

2. Zapisz korzyści

Weź do ręki kartkę i długopis i zapisz swój cel, a pod nim wypisz wszystkie korzyści, jakie przychodzą Ci do głowy w związku z osiągnięciem tego celu, nawet te najmniej realne. Kiedy zajrzysz na listę w chwilach zwątpienia, przypomnisz sobie dlaczego ten cel jest dla Ciebie ważny i ile możesz zyskać. Wszystko na tej liście, staje się Twoją pisemną motywacją.

3. Naucz się planować

Planowanie jest bardzo ważne by wciąż znajdować w sobie motywację. Jeśli chcesz wytrwać w dowolnym postanowieniu, musisz uwzględnić czynniki, którego do niego prowadzą w swoim planie dnia. Chcesz nauczyć się Excela na poziomie zaawansowanym w miesiąc? Poświęć na naukę określony czas w ciągu dnia. Postaraj się, żeby nic nie zakłóciło Twojego planu dnia. Przykładowo – wyznacz czas na domowe obowiązki, naukę i przyjemności. Nie rezygnuj z żadnego z elementów, a już na pewno tego, który może doprowadzić Cię do celu!

4. Wyznacz sobie nagrodę

Kiedy już ustalisz plan działania i cel, zaplanuj dla siebie nagrodę. Oczywiście powinna to być duża nagroda na osiągnięcie ostatecznego celu, jednak równie ważne są małe nagrody w drodze do spełnienia postanowienia. Istnieje tutaj jedna zasada! Nagroda nie może być sprzeczna z celem, na przykład, jeśli chcesz schudnąć 5 kg to nie nagradzaj się ciastem. Możesz za to kupić bluzkę w ulubionym kolorze o rozmiar mniejszą – to będzie nie tylko nagrodą, ale dodatkową motywacją! Jaką nagrodę wybierzesz, zależy to tylko do Ciebie. Niech będzie to coś, co sprawi Ci przyjemność.

5. Wyobrażaj sobie moment, kiedy się udało

Wyobraźnia może być bardzo silnym motywatorem. Używaj jej zawsze, kiedy chcesz się poddać. Wyobraź sobie w jakim miejscu jesteś po osiągnięciu swojego celu. Pomyśl sobie, jak bardzo jest to realne, jeśli się postarasz. Dobre rzeczy mogą Cię spotkać, musisz tylko wiedzieć, jak znaleźć w sobie motywację. W tym punkcie, radzimy poszukać jej w wyobraźni.

 

Jak znaleźć w sobie motywację? Przedstawiliśmy Ci kilka najważniejszych metod, ale oczywiście jest ich znacznie więcej, znaczną większość możesz poznać podczas szkolenia motywacyjnego. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu jakiegoś celu – nie poddawaj się, a zamiast szukać wymówek, poszukaj sposobów, żeby wytrwać i się nie poddać.

5 (100%) 1 vote