Pożyteczna piątka, czyli sposoby motywowania pracowników

Wielu pracodawców nie jest do końca świadomych, jak dużą rolę odgrywa motywowanie pracownika. Motywacja jest elementem, który sprawia, że lepiej wykonujemy swoją pracę, chętnie do niej przychodzimy i zostajemy w niej na długo

Motywacje możemy podzielić na finansową, jak i niefinansową oraz pozytywną i negatywną, wszystkie odgrywają ważną rolę w życiu firmy.

Czym różni się motywacja pozytywna od negatywnej? W przypadku motywacji pozytywnej dla pracownika przewidziana jest nagroda za dobrze wykonaną pracę, np. premia, podwyżka. Z kolei negatywna motywacja polega na postawieniu pracownika w sytuacji, kiedy czuje on się zagrożony, na przykład obawia się, że straci pracę. Niestety, ta motywacja jest stosowana przez wielu kierowników, według psychologów nie jest ona skuteczna na dłuższy czas.

Każdy kierownik powinien zadbać o odpowiednie czynniki motywujące w swoim zespole. Poznaj 5 najlepszych sposobów motywowania pracowników.

problem z motywowaniem pracowników

1. Zbuduj zgrany zespół

Nie da się ukryć, że przychodzimy do pracy chętniej, kiedy panuje tam przyjemna atmosfera. Jeśli pracujemy w zespole ludzi, których lubimy, nasza praca jest nie tylko efektywniejsza, ale też przyjemniejsza. Jeśli chcesz mieć wydajnych pracowników – zorganizuj integrację, podczas której wszyscy będą mogli poznać się w sprzyjających warunkach.

2. Nagradzaj

System nagradzania po prostu się sprawdza. Pracownik postara się bardziej, jeśli wie, że może zyskać coś ekstra. Dzięki temu czuje się wyróżniony i doceniony. Nagrody mogą być różne: premia, bon podarunkowy czy płatne wcześniejsze wyjście z pracy. Niewielkim kosztem możesz skutecznie zmotywować pracownika i zyskać jego wzmożoną efektywność.

3. Chwal za wykonaną pracę

Słowna czy mailowa pochwała może wiele zdziałać w motywacji pracownika. Jeśli wykonał coś dobrze, fakt, że zostało to zauważone przez szefa sprawi, że będzie czuł się dobrym pracownikiem. Co za tym idzie, chętnie będzie próbował to udowodnić w kolejnych zadaniach. Praca dla Ciebie będzie dawała mu satysfakcję, a to w życiu zawodowym jest bardzo ważnym elementem.

4. Daj pracownikom się wykazać

Ciągłe wykonywanie tych samych zadań wiąże się z monotonią, która sprawia, że praca staje się po prostu nudna. Jeśli pracownika nie interesuje to co robi, grozi mu szybkie wypalenie zawodowe, co wiąże się oczywiście ze spadkiem motywacji. Możesz tego uniknąć, stawiając pracownikom ciekawe zadania, w których będzie mógł się wykazać. Zmotywujesz nie tylko do pracy, ale także do rozwijania umiejętności pracownika.

5. Traktuj pracowników nie tylko zespołowo

Patrz na każdego pracownika indywidualnie. Oceniając pracę każdego z osobna unikniesz sytuacji, kiedy jedna osoba stara się bardziej, a inna mniej z myślą, że liczy się praca grupy. Nagradzaj nie tylko grupowo, ale też indywidualnie. Przyjrzyj się każdemu pracownikowi i wyciągnij z niego to, co najlepsze. Jeśli będziesz dobrze znać swoich pracowników – łatwiej będzie Ci dostosować zadania do ich umiejętności i zainteresowań. Dzięki temu praca stanie się przyjemniejsza.

 

Jak sam widzisz, sposobów na motywowanie pracownika jest kilka, a nasza lista to tylko mała część. Znacznie więcej możesz dowiedzieć się podczas szkolenia motywacyjnego, które pokaże Ci jak skutecznie motywować zespół. Sposoby na motywowanie pracownika w swojej firmie powinieneś wprowadzić jak najszybciej. W krótkim czasie zauważysz, że dzięki temu możesz tylko zyskać.

 

5 (100%) 1 vote