5 zasad skutecznych negocjacji

5 zasad skutecznych negocjacji - jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ważnych umiejętności negocjacyjnych - dobrze trafiłeś. Sprawdź, co możesz poprawić by stać się skuteczniejszym negocjatorem.

Potrafiąc posługiwać się elementami negocjacji, możemy wiele zyskać, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Skuteczny negocjator może wiele zdobyć dla swojej firmy. W negocjacjach chodzi o to, by doprowadzić do sytuacji, kiedy druga osoba uzna naszą rację lub do obopólnego kompromisu, zadowalającego każdą ze stron. Jakie zasady należy znać by móc skutecznie negocjować? Pozwól, że przedstawimy Ci te, naszym zdaniem, najważniejsze:

1. Bądź elastyczny

Negocjacje mają na celu doprowadzić do ustaleń korzystnych dla każdej strony. Nie upieraj się przy swoim zdaniu, jeśli nie wiesz na pewno, co druga strona ma do zaoferowania. Weź aktywny udział w znalezieniu rozwiązania, który zadowoli zarówno Ciebie, jak i Twojego rozmówcę.

2. Przygotuj się

Jeśli chcesz uzyskać dobre warunki, musisz być solidnie przygotowany. Dzięki temu będziesz mógł przedstawić największe zalety swojej oferty w sposób wiarygodny. Trudno będzie Ci osiągnąć to, czego oczekujesz, jeśli nie przedstawisz w przekonujący sposób tego, co można zyskać druga strona dzięki transakcji z Tobą.

jak skutecznie negocjowac

3. Panuj nad emocjami

Okazywanie emocji w negocjacjach nie przyniesie Ci nic dobrego. Jeśli nie darzysz kogoś sympatią, nie możesz pokazać mu swojego negatywnego nastawienia. To sprawi, że wyjdziesz na osobę nieprofesjonalną. Kieruj się racjonalnymi argumentami, jednocześnie staraj się negocjować z uśmiechem na twarzy.

4. Słuchaj

W negocjacjach bardzo ważna jest umiejętność słuchania. Dlaczego? Pamiętaj, że musisz być nastawiony na drugą osobę. Uważnie wysłuchaj jej argumentów, nie zamykaj się na nie. Pokaż, że je rozumiesz. Dzięki temu będziesz mógł odpowiedzieć na nie w logiczny i racjonalny sposób.

5. Bądź odważny

Nie wycofuj się z góry z tego, na czym Ci zależy ze strachu, że nie uda Ci się osiągnąć niczego. Powinieneś być odważny, pewny siebie i śmiało walczyć o to, czego oczekujesz. Pamiętaj jednak, żeby nie pomylić tego z przesadna wyższością.

Pamiętaj, że negocjacje, to bardzo ważna umiejętność w biznesie. Dzięki nim możesz wiele zyskać, ale też wiele stracić. Dlatego bardzo istotne jest by były prowadzone przez osobę kompetentną i przygotowaną. Jeśli chcesz przygotować swój zespół do negocjacji, możesz skorzystać z wiedzy specjalistów. Szkolenie z negocjacji niosą ze sobą ważną wiedzę i umiejętności dla Twoich pracowników

Oceń szkolenie