Jak pokonać tremę?

Trema przytrafia się każdemu z nas. W tym artykule pokazujemy w jaki sposób można z nią wygrać lub przynajmniej zmniejszyć jej widoczne działanie. Zobacz sam, co możesz dla siebie zrobić.

Nie jest łatwo opanować tremę, choć każdy radzi sobie z nią inaczej.

sposoby na pokonanie tremy

Takie objawy na pewno znasz – drżenie rąk, potliwość, osłabiona koncentracja, szybsze bicie serca. To tylko kilka objawów, które towarzyszą tremie. Dlaczego boimy się wystąpień, egzaminów? Obawiamy się, że zapomnimy ważnego fragmentu, że słuchacze będą niezadowoleni. Stresują nas także czynniki zewnętrzne, na przykład zepsuty rzutnik, głośniki. Chcemy, żeby wszystko poszło jak najlepiej. Jak walczyć z tremą?

Zacznij od przygotowania się psychicznie i merytorycznie na możliwość wystąpienia kilku scenariuszy. Spróbuj zaplanować swoje wystąpienie dosyć precyzyjnie. Możesz spróbować zastanowić się, jakie przeszkody na Ciebie czekają. Potrzebujesz dostępu do Internetu podczas prezentacji? Weź pod uwagę problemy z połączeniem, nagraj niezbędne materiały na płytę lub pendrive. Możesz zabezpieczyć się na wiele problemowych sytuacji. Takie zabezpieczenie z pewnością Cię uspokoi.

Kolejną rzeczą, jaką możesz dla siebie zrobić, to skupienie myśli daleko poza tą stresującą chwilą. Staraj się o tym nie myśleć i nie mówić. To może niepotrzebnie dodatkowo Cię „nakręcić” i nastawić negatywnie. Weź głęboki wdech, spróbuj na chwilę zająć się innymi sprawami.

Zniwelować tremę pomoże Ci oswojenie się z miejscem, w którym będziesz występować, a także poznanie słuchaczy. Jeśli masz taką możliwość, przybądź na miejsce wcześniej, nie tylko po to, żeby podłączyć komputer. Spróbuj poczuć się dobrze w tym miejscu, porozmawiać z osobami, które przyszły Cię posłuchać. Nastaw się na pozytywną atmosferę w trakcie wystąpienia.

Czasami nie doceniamy siły wyobraźni. Spróbuj zwizualizować sobie swoje wystąpienie. Wyobraź sobie sukces i oklaski na koniec. To sprawi, że zaczniesz myśleć, że może się udać. Pozytywne myślenie nie sprawi, że znikną fizyczne objawy stresu, ale na pewno zmniejszy ich działanie. Myśl o tym, że wszystko pójdzie tak, jak sobie to wyobraziłeś.

Pewnie każdy z Was ma swój sposób na to, jak pokonać tremę. My przedstawiamy Wam kilka, z których sami często korzystamy – sprawdzają się. Jeśli nie możesz poradzić sobie z tremą podczas prezentacji, możesz udać się na szkolenie z wystąpień publicznych, które pokaże Ci, jak możesz kontrolować ciało i emocje, dodatkowo doda pewności siebie! Spróbuj pokonać tremę, a na pewno wiele dzięki temu zyskasz.

Oceń szkolenie