Jak zarządzać czasem?

Zarządzanie czasem może wielu osobom sprawiać trudności. Przygotowaliśmy ten artykuł z myślą o wszystkich, którzy chcieliby lepiej organizować swój czas. Poznaj najważniejsze sposoby na zarządzanie czasem.

Zawsze jesteś ze wszystkim spóźniony? Spieszysz się i robisz wszystko na ostatnią chwilę? To może oznaczać, że niezbyt dobrze zarządzasz swoim czasem. Jest to ważna umiejętność, której można się nauczyć. Nie powinna  być lekceważona, bo może bardzo utrudniać pracę i osobisty wizerunek. Jest to duży problem szczególnie na stanowiskach, które wymagają samodzielności i terminowości. Poniżej przedstawiamy kilka rad dotyczących tego, jak zarządzać czasem.

Zapisuj, co zrobiłeś

Przez kilka dni zapisuj wszystko, co robisz w ciągu dnia. Każdą czynność. Nawet tą, która wydaje Ci się najbardziej błaha, jak na przykład sprawdzenie wiadomości na skrzynce mailowej. Wydaje Ci się, że to kwestia kilku sekund? Być może, pod warunkiem, że przy okazji nie zajrzysz na Facebooka czy ulubionego bloga. Jeśli zapiszesz czynności, które wykonujesz w ciągu dnia, łatwiej Ci będzie znaleźć i wyeliminować te, które pochłaniają dużo czasu, a niczego nie wnoszą do Twojego życia. Dodatkowo, uświadomisz sobie, ile czasu zabiera Ci konkretne działanie. Na pewno więcej, niż Ci się wydawało.

Ustal cele

Kolejna pozycja, do której zrealizowania potrzebna Ci będzie kartka i długopis. Zapisz swój plan dnia. Szczegółowy. Taki, który będzie zawierać każde zadanie do wykonania wraz z czasem, jaki na nie przeznaczysz. Jeśli chcesz dobrze zarządzać czasem, musisz być systematyczny. Nie pozwól się niczym rozproszyć. Jeśli musisz coś zrobić, postaraj się zrobić to bez przerwy, w czasie, który sobie wyznaczyłeś.

Naucz się odmawiać

Ktoś w pracy chce na Ciebie zrzucić część swoich zadań? Nic z tego! Trening zarządzania czasem będzie też dobrym ćwiczeniem na asertywność. Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak często niezaplanowana praca, która spada Ci na głowę przyczynia się do tego, że jesteś ze wszystkim spóźniony. Dobre zarządzanie czasem to też umiejętność odmawiania. Zaplanuj swoje działania i nie pozwól by ktoś Ci ten plan zepsuł.

Nie wszystko jednocześnie

Jeśli jednego dnia spało na Ciebie wiele zadań, ułóż plan działania. Nie rób wszystkiego jednocześnie. Nie rozpoczynaj kolejnego zadania, jeśli nie skończyłeś poprzedniego. Robiąc kilka czynności naraz, nie zrobisz do końca żadnej z nich, a stworzysz tylko niepotrzebny bałagan. Zacznij od zadań najtrudniejszych, które zajmują najwięcej czasu. Po takim wysiłku łatwiej przyjdzie Ci robienie zadań mniej wymagających.

Znajdź czas, na relaks

Wypoczęty umysł pracuje sprawniej. To chyba wiemy wszyscy. Czas odpoczynku jest bardzo ważny, kiedy mamy dużo na głowie. Jeśli zregenerujesz siły, masz szansę na lepsze rozplanowanie dnia, a więcej energii da Ci chęć do działania.

Jak zarządzać czasem? Ilu z Was zadało sobie kiedyś takie pytanie? W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy zabiegani i mamy dużo na głowie, bardzo często potrzebujemy pomocy, żeby sobie poukładać pewne rzeczy. Taką pomoc możemy zyskać, zapisując się na szkolenie z zarządzania czasem. To dobry sposób, by raz na zawsze nauczyć się dobrze gospodarować czasem.

Oceń szkolenie